Početna
 

Konferencija o sprječavanju korupcije u Europi- nove perspektive

U Rimu, Talijanska Republika, 10. i 11. listopada 2024. godine u organizaciji Nacionalnog tijela za borbu protiv korupcije (ANAC) održana je „Konferencija o sprječavanju korupcije u Europi – nove perspektive“, na kojoj su pored čelnika i drugih predstavnika nacionalnih antikorupcijskih tijela europskih zemalja, na otvorenom uvodnom dijelu sudjelovali i Europska pučka pravobraniteljica, ali i predstavnici Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), bivši članovi Europskog parlamenta te akademske zajednice specijalizirani za područje sukoba interesa. 

 

Ispred Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa  na Konferenciji su sudjelovali Ines Pavlačić, zamjenica predsjednice Povjerenstva, Daniel Žabčić, voditelj Službe za postupke i izradu akata u Uredu Povjerenstva.

 

Na zatvorenom dijelu Konferencije sudjelovali su članovi Europske mreže za javnu etiku u okviru koje kao član djeluje Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa. Predstavnici nacionalnih antikorupcijskih tijela prezentirali su vlastiti zakonodavni okvir kojim je uređena prevencija korupcije  i upravljanje sukobom interesa, kao i izazove i poteškoće s kojima se u radu suočavaju.

 

Zamjenica predsjednice Povjerenstva Ines Pavlačič održala je prezentaciju kojom je u bitnome opisala postupak imenovanja članova Povjerenstva, djelokrug rada i način odlučivanja Povjerenstva, te je prezentirala primjere iz prakse koja se odnosi na predmete u kojima je Povjerenstvo utvrđivalo povredu članka 7. točke c) te članka 9. Zakona o sprječavanju sukoba interesa (zloupotreba korištenja javnih ovlasti za osobni probitak, pravilno upravljanje sukobom interesa), s osvrtom na raspon sankcija određenih Zakonom o sprječavanju sukoba interesa.  

 

Na Konferenciji je nakon rasprave  izabran novi predsjednik Europske mreže za javnu etiku, Giuseppe Busia, predsjednik ANAC-a, koji je time preuzeo predsjedanje od Patricka Mateta, člana Odbora i predsjednika Visokog tijela za transparentnost u javnom djelovanju Republike Francuske. Također je i usvojena Rimska deklaracija o novim perspektivama njegovanja kulture integriteta i prevencije korupcije u Europi, kojom se iskazuje potreba za jačanjem nacionalnih tijela zaduženih za borbu protiv korupcije, nužda za koordinacijom i definiranjem zajedničkih standarda na razini Europske unije i razmjenom prakse, kao i ističe puna podrška Europskoj komisiji vezano za prijedlog direktive kojom bi se postavio sveobuhvatan temelj za borbu protiv korupcije. Rimska deklaracija dostupna je na poveznici:

 

https://www.linkedin.com/company/r%C3%A9seau-europ%C3%A9en-d-%C3%A9thique-publique/?viewAsMember=true