Početna
 

Okrugli stol za stručnu javnost te čelnike gradova i općina Osječko - baranjske županije pod nazivom "Važnost antikorupcijskih politika u kontekstu funkcioniranja lokalnih i regionalnih razina"

Dana 25. listopada 2024. u Osijeku je održan Okrugli stol za stručnu javnost te čelnike gradova i općina Osječko - baranjske županije pod nazivom "Važnost antikorupcijskih politika u kontekstu funkcioniranja lokalnih i regionalnih razina".

 

Okrugli stol se sastojao od dva panela, u sklopu kojih je u svojstvu panelista sudjelovala i članica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, Nike Nodilo Lakoš. Okrugli stol je započeo uvodnim izlaganjem Mladena Bručića-Matica, ravnatelja Uprave za europske poslove, međunarodnu i pravosudnu suradnju i sprječavanje korupcije, koji se osvrnuo na elemente antikorupcijske kampanje u Republici Hrvatskoj te svih dosad donesenih antikorupcijskih normativnih i legislativnih okvira kao što su Zakon o lobiranju, Zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti, Zakon o sprječavanju sukoba interesa, Zakon o pravu na pristup informacijama, izmjene Zakona o Vladi, ali i Kodeks ponašanja državnih dužnosnika u tijelima izvršne vlasti.

 

U sklopu Okruglog stola svoja iskustva u djelovanju podijelili su predstavnici Državnog izbornog povjerenstva, Povjerenika za informiranje, Državnog ureda za reviziju, Ureda pučke pravobraniteljice, koja djeluju u pojedinim područjima prevencije korupcije.

 

Tijekom prvog panela „Prevencija korupcije na lokalnoj i regionalnoj razini - ovlasti neovisnih institucija - iskustva i perspektive“ članica Povjerenstva Nike Nodilo Lakoš  je iznijela iskustva, kao i izazove u radu Povjerenstva kao neovisnog tijela, istaknuvši važnost edukacije, posebno one na lokalnoj razini, kao ključnog alata u borbi protiv korupcije.

 

Drugi je panel predstavio mehanizme zaštite prijavitelja nepravilnosti, odnosno provedbu Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti i Zakon o lobiranju koji je na snagu stupio 1. listopada ove godine. Raspravljalo se budućoj provedbi Zakona o lobiranju u kontekstu rada Povjerenstva za odlučivanje sukoba interesa koje će biti nadležno za vođenje Registra lobista i druge poslove u skladu sa Zakonom. Putem Registra lobista Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa će pratiti i postupke lobiranja i postupke izvještavanja.

 

Vezano za područje lobiranja članica Povjerenstva je istaknula kako je ono vrlo kompleksno i široko te ga je vrlo teško pretočiti u odredbe zakona te će trebati proteći određeno vrijeme kako bi se detektirali dijelovi koji će se potencijalno trebati doraditi.

 

Ravnatelj Uprave Bručić-Matic, dodao je kako se ovim zakonom prvi puta u Hrvatskoj regulira nešto što je u javnosti bilo stigmatizirano te naglasio kako oba zakona predstavljaju ključne alate prevencije korupcije.

 

Okrugli stol dio je projekta „Poticanje šire javnosti u borbi protiv korupcije podizanjem svijesti o štetnosti korupcije, nužnosti sprječavanja i pravnoj zaštiti prijavitelja“ koji se provodi u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026.