Radionica u suradnji s Hrvatskom udrugom poslodavaca Zakon o lobiranju - obveze poslovnog sektora u odnosima s lobiranim osobama
Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa je 14. veljače 2025. u suradnji s Hrvatskom udrugom poslodavaca održalo radionicu pod nazivom „Zakon o lobiranju - obveze poslovnog sektora u odnosima s lobiranim osobama“. Kao predstavnice Povjerenstva radionici su prisustvovale Ines Pavlačić, zamjenica predsjednice i Ana Poljak, članica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, te Simona Marić Ćurić, voditeljica Službe za lobiranje i Lidija Jeleč, voditeljica Službe za opće i pravne poslove Povjerenstva.
Iako je Hrvatska udruga poslodavaca kroz aktivni angažman u međuresornoj radnoj skupini uspjela ugraditi niz konstruktivnih prijedloga, ipak ostaje još otvorenih pitanja i nejasnoća u operativnim aspektima primjene Zakona o lobiranju, istaknula je Weber u svom uvodnom obraćanju i dodala kako jasne upute i smjernice koje daje Povjerenstvo služe upravo tome da se Zakon o lobiranju u praksi provodi na način da se u što većoj mjeri izbjegnu moguće nedorečenosti.
Zamjenica predsjednice Povjerenstva, Ines Pavlačić istaknula je važnost konstruktivne suradnje s poslovnom zajednicom već u prvim mjesecima nakon stupanja Zakona na snagu, naglašavajući potrebu da se upravo u ovoj početnoj fazi sudionici procesa upoznaju, kako s osnovnim definicijama lobiranja sukladno Zakonu, osnovnim obvezama sudionika, tako i nedopuštenim lobističkim aktivnostima. Budući da je lobiranje jedan od bitnih čimbenika oblikovanja javnih politika, naglasila je i važnost postupanja lobista u skladu s osnovnim načelima otvorenosti, transparentnosti, odgovornosti, savjesnosti i integriteta.
Voditeljica službe za lobiranje, Simona Marić Ćurić, pojasnila je osnovne definicije lobiranja, sudionika lobiranja i mjera za nepoštivanje Zakona, a zatim uzvanike upoznala s procesom postupka upisa, promjene i brisanja iz Registra lobista, sukladno Zakonu i Pravilniku o vođenju Registra lobista. Nakon izloženog stručnog dijela, predstavnice Povjerenstva izložile su najčešće postavljana pitanja u praksi, i dale odgovore, kako na pitanja tehničke prirode vezana za Registar lobista, tako i ona koja se tiču tumačenja odredaba Zakona, a u odnosu na koja je Povjerenstvo zauzelo stav u očitovanjima i mišljenjima koje daje na zahtjev lobista i lobiranih osoba na svojim javnim sjednicama.